Skąd się biorą zakwasy po treningu?
Na samym początku warto poznać mechanizm powstawania zakwasów. Większość osób aktywnych fizycznie spotkała się z tym zjawiskiem chociaż raz. Zakwasy – co to właściwie jest? Jeszcze kilka lat temu charakterystyczny ból mięśni po wysiłku był przypisywany produkcji kwasu mlekowego, który zalega w tkance po zakończeniu treningu. Sposobem na zakwasy miała być odpowiednio długa rozgrzewka, a po ćwiczeniach stopniowe rozciąganie mięśni. Obecnie uważa się, że za powstawanie zakwasów odpowiadają mikrourazy powstające w tkance podczas wysiłku o dużym natężeniu. Ich występowanie towarzyszy rozrostowi tkanki mięśniowej. Do aktywności, po których możesz być bardziej narażony na zakwasy,należą: bieganie, skakanie na skakance, ćwiczenia na stepie i aerobik. Zakwasy pojawiają się też po treningu z ciężarami oraz intensywnym ćwiczeniu jednej partii ciała. Okazuje się, że istnieje wiele metod walki z tym dyskomfortem. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak pozbyć się zakwasów.
Co pomoże na zakwasy? Lepiej zapobiegać niż leczyć
Już wiesz, skąd biorą się zakwasy. Jak się pozbyć uciążliwego bólu mięśni? Przede wszystkim należy zadbać o to, by mięśnie miały możliwość szybkiej regeneracji. Pomaga w tym stosowanie zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze. Dostarczanie mięśniom budulca sprawia, że stają się one bardziej odporne na urazy i proces regeneracji przebiega sprawniej – dlatego w jadłospisie nie powinno zabraknąć wartościowego białka, węglowodanów oraz tłuszczu.
Dieta zmniejszająca zakwasy – co to znaczy?
Rozpisujesz jadłospis okołotreningowy i zastanawiasz się, co jest dobre na zakwasy? Zwróć uwagę na witaminy, zwłaszcza przeciwutleniacze, jak witamina C. Spożywaj świeże i kiszone warzywa oraz owoce. Nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przeciętnie człowiek powinien przyjmować około 2 litrów wody dziennie. Osoby aktywne fizycznie powinny wybierać wodę mineralną. Jeśli trenujesz zawodowo lub spędzasz dużo czasu na ćwiczeniach, warto rozważyć dodatkową suplementację, która zmniejszy podatność na zakwasy. Co to znaczy? Sięgaj tylko po sprawdzone środki dla sportowców o składzie dopasowanym do potrzeb Twojego organizmu oraz do intensywności treningów. Taka dobrze ułożona dieta uzupełniana w niezbędne składniki, witaminy i minerały z pewnością pomoże Ci na zakwasy.
Skuteczny sposób na zakwasy – rozgrzewanie i chłodzenie ciała
Dobra kondycja i prawidłowe żywienie to warunki konieczne do tego, by ograniczyć ryzyko pojawienia się bólu mięśni. Co zrobić, gdy mimo tego pojawią się zakwasy po treningu? Jednym ze skutecznych sposobów na zwalczenie dyskomfortu jest porządne rozgrzanie ciała. Jeszcze lepiej wziąć prysznic, pamiętając o tym, by polewać się na przemian ciepłą i zimną wodą. Takie działanie sprzyja rozluźnieniu mięśni i doskonale wpływa na ich regenerację. Pobudzenie krążenia sprawia, że mięśnie są dotlenione i odżywione, co na zakwasy działa szybko i skutecznie. W ten sposób nadwyrężone podczas treningu tkanki otrzymują zastrzyk energii, który jest im potrzebny do tego, by poradzić sobie ze skutkami intensywnych ćwiczeń.
Chłodny okład na zakwasy – jak się pozbyć bólu mięśni?
Zastosowanie chłodzących okładów jest kolejnym, równie skutecznym sposobem na zakwasy, które pojawiły się w wyniku przeciążenia mięśni. Gdy zastosujesz taki kompres, pamiętaj jednak o bezpieczeństwie. Nigdy nie przykładaj kostek lodu lub puszki z zimnym napojem bezpośrednio do skóry. Najlepiej użyj materiału jako warstwy izolacyjnej, np. ręcznika lub koszulki. Chłodny okład działa podobnie jak niektóre maści na zakwasy, zwalczając uczucie dyskomfortu w obrębie obolałej tkanki mięśniowej.
Jak działają maści na zakwasy?
Jeśli szukasz czegoś, co przyniesie Ci natychmiastową ulgę i ukoi ból mięśni, skorzystaj z profesjonalnych preparatów dla sportowców. Na zakwasy można stosować specjalne maści chłodzące. Ich zaletami są wygodna aplikacja i szybkie działanie przeciwbólowe. Posmarowanie bolesnego miejsca przynosi niemal natychmiastową ulgę. Takie maści działają chłodząco i przeciwbólowo na zakwasy. Jak się pozbyć nieprzyjemnych dolegliwości? Wybierz maści w formie żelu, które mogą być stosowane zamiast chłodzącego kompresu. Bez problemu zmieszczą się one w torbie sportowej lub kieszeni plecaka – dlatego są idealnym rozwiązaniem dla osób intensywnie trenujących w terenie, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowego działania.
Zapamiętaj, jak pozbyć się zakwasów przy pomocy takich środków. Na bolące miejsce należy nanieść niewielką ilość żelu i rozsmarować go. Po aplikacji wystarczy odczekać chwilę, aż preparat się wchłonie. Efekt chłodzący i znieczulający utrzymuje się przez kilka godzin. Dodatkowo niektóre maści zawierają substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne – jak diklofenak. Zwiększają one skuteczność działania maści na zakwasy i zapewniają działanie zapobiegające powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości, które im towarzyszą.
Jak pozbyć się zakwasów naturalnymi metodami?
Do najlepszych sposobów na zakwasy należy także skorzystanie z sauny tradycyjnej lub sauny infrared. Jeśli nie lubisz przebywać w saunie, wypróbuj rozluźniającego seansu, który polega na gorącej kąpieli. Warto dodać do niej ulubiony płynu, który dodatkowo ukoi ciało, zapewniając jeszcze lepsze odprężenie. Moczenie się w ciepłej wodzie działa rozluźniająco na wszystkie mięśnie. Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort w jednym miejscu, warto spróbować dodatkowo wykonać masaż przy pomocy specjalnej piłki duoball. Taki relaks połączony z rozgrzaniem całego ciała wpływa na skrócenie czasu regeneracji. Gorąca kąpiel, która trwa maksymalnie kilkanaście minut, skutecznie leczy zakwasy po treningu. Aby taki pobyt w domowym SPA był jeszcze bardziej przyjemny i wyciszający, przed wejściem do wody weź szybki prysznic. Po wyjściu z wanny zawsze należy schłodzić rozgrzane ciało, stosując zimny strumień wody.
Co na zakwasy – akupresura
Zastosowanie maty do akupresuryna zakwasy to kolejny skuteczny sposób na walkę z dyskomfortem związanym z przetrenowaniem. Takie maty są wyposażone w liczne kolce ułożone w kształt kwiatu lilii wodnej. Ciężar ciała wywołuje nacisk, który przyspiesza krążenie i sprzyja relaksowi. Krew szybciej krąży, a oddech się wyrównuje. Dzięki temu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Maty do akupresury działają także miejscowo na mięśnie znajdujące się pod skórą. Uciskanie tzw. punktów spustowych to zdecydowanie coś, co jest dobre na zakwasy. Kilkuminutowa sesja po treningu wspomaga regenerację i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w przetrenowanych mięśniach.
Masaż na zakwasy – terapia manualna i przy pomocy rollera
Nadal zastanawiasz się, co na zakwasy pomaga szybko i skutecznie? Odpowiedź brzmi: masaż. Ugniatanie tkanek nie tylko je rozluźnia, ale także poprawia ukrwienie. Dzięki temu mięśnie są lepiej odżywione i gotowe do szybszej regeneracji. Masaż jako jeden ze sposobów na zakwasy musi być dość intensywny. Warto do niego używać specjalnych olejków, które ułatwiają wykonanie zabiegu – przyjemny zapach może dodatkowo rozluźnić przemęczone mięśnie.
Gdy już wiesz, co jest dobre na zakwasy, możesz spróbować wykonać masaż samodzielnie – za pomocą rollera do ciała. Jest on wykonany z twardego i wytrzymałego materiału, pianki EPP. Łatwo go utrzymać w czystości, jest lekki i uniwersalny. Nadaje się do rolowania całego ciała. Zwiększa przepływ krwi, odżywia tkankę i ułatwia rozluźnienie powięzi mięśniowych – z tego powodu może być z powodzeniem stosowany jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na zakwasy.
Sposoby uśmierzania bólu mięśni wynikającego z zakwasów to przede wszystkim rozluźnianie, rozgrzewanie i chłodzenie tkanek. Zapamiętaj je i stosuj zawsze wtedy, gdy Twój trening okaże się bardzo intensywny. Szybsza regeneracja daje możliwość sprawnego powrotu do ulubionych aktywności.