Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.

Kijki trekkingowe – jakie wybrać?

Kijki trekkingowe – jakie wybrać?

Kijki do chodzenia po górach

Fanaberia? Absolutnie. Kijki do chodzenia po górach mają niezaprzeczalne zalety:

  • Odciążają kręgosłup – oparcie w postaci kijów trekkingowych docenisz za odciążenie kręgosłupa oraz prostszą postawę ciała ułatwiającą oddychanie. 
  • Pomagają utrzymać równowagę – kije do chodzenia są nieocenione w przypadku grząskiego, śliskiego czy nierównego terenu, przejściach przez np. strumyk i w innych sytuacjach wymagających utrzymania równowagi. 
  • Przydają się do sondowania terenu – za pomocą kijów trekkingowych w góry zwiększysz swoje bezpieczeństwo – posłużą Ci do sondowania niepewnego terenu np. pokrytego śniegiem. 
  • Pozwalają na równe tempo marszu – z kijami górskimi chodzi się łatwiej i szybciej – potwierdzą to piechurzy, którzy choć raz wybrali się na wycieczkę z tym sprzętem.

Jednak uwaga – kijki kijkom nierówne. Dlatego spójrz, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać kije trekkingowe, aby były ułatwieniem, a nie utrapieniem :)

Kije trekkingowe – dlaczego dobre kijki są tak ważne?

Skoro dobrze dopasowane kije trekkingowe są tak dużym ułatwieniem podczas dalekich wędrówek – analogicznie – źle dobrane akcesoria mogą wyrządzić sporo krzywdy. 

Jest kilka aspektów, które muszą zostać spełnione, abyś zaprzyjaźnił się ze swoimi nowymi kijkami do chodzenia. Między innymi ich długość, ciężar oraz materiał wykonania. Za krótkie i za ciężkie kije mogłyby nie tylko niepotrzebnie obciążyć Twoje ciało, ale i spowodować garbienie się. A wiadomo, że krzywa postawa ciała to szybsze zmęczenie, ból i utrudnione oddychanie.

Z kolei nietrwały materiał kijów górskich mógłby niepotrzebnie narazić Cię na niebezpieczeństwo. Nie ryzykowalibyśmy ułamaniem się kijka podczas trudnego zejścia. 

Jeśli chcesz chodzić po górach szybciej, zdrowiej i bezpieczniej, sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając nowe akcesoria. 

Jakie kije trekkingowe w góry?

Jeśli dotąd myślałeś, że nie ma mniej skomplikowanego sprzętu od drążka zakończonego rękojeścią, cóż… Szybko wybijemy Ci to z głowy :) Przy wyborze kijków do chodzenia po górach ważnych jest wiele zmiennych: 

  • Rękojeść – jej ergonomiczne kształty powinny dobrze leżeć w dłoniach i nie powodować dyskomfortu po długich godzinach wędrówki. Materiał, z którego rękojeść została wykonana, jest równie istotny – powinien być lekki oraz dobrze absorbować wilgoć. 
  • Paski na nadgarstki – ich obecność pomoże Ci jeszcze pewniej posługiwać się kijkami oraz nie martwić się, że akcesoria wypadną z rąk.

  • Możliwość regulacji – składane czy jednoczęściowe? Pierwsze z nich umożliwiają bardzo ważne dopasowanie sprzętu do wzrostu oraz pozwalają na schowanie kijków do plecaka, drugie z nich bywają, że są trwalsze, lecz trudniejsze w personalizacji. 

  • Materiał wykonania – dwoma najpopularniejszymi i najbardziej wytrzymałymi materiałami są aluminium i włókno węglowe. Obydwa surowce są wytrzymałe, jednak aluminium jest odporniejsze na pęknięcia. 
  • Materiał grotu – to ważny element odpowiadający za bezpieczeństwo, ale i trwałość kijków trekkingowych. Popularnymi materiałami są stal oraz węglik wolframu. Zdecydowanie trwalszym oraz odporniejszym na ścieranie i rdzę jest węglik. 
  • Końcówki – wymienne końcówki dołączane do zestawu pozwolą Ci jeszcze bezpieczniej i bardziej komfortowo podróżować po różnych rodzajach nawierzchni – asfalcie, błocie, śniegu, skałach i innych. 
  • Amortyzacja – w zaawansowanych modelach napotkasz na dodatkową funkcjonalność, która przekłada się na większą wagę produktu – to specjalny system redukujący nacisk na stawy. 

Jeśli nadal wahasz się, jakie kije trekkingowe w góry, zostań z nami dłużej.

Jak dobrać kije trekkingowe?

Załóżmy, że wiesz już, że Twoje kijki w góry będą wykonane z aluminium, będą miały rączkę z naturalnego korka, grot z węglika, regulowane paski na nadgarstki oraz personalizację wysokości. No właśnie – ostatni, praktycznie najważniejszy aspekt jeszcze przed nami.

Jak dobrać kije trekkingowe? Świetnie, jeśli miałbyś możliwość ich przymierzenia. Wystarczy chwycić za rękojeść i ustawić grot prostopadle do ziemi. Prawidłowa długość kija trekkingowego to kąt prosty pomiędzy Twoim przedramieniem i ramieniem. Jeśli nie możesz przetestować sprzętu na żywo, poszukaj specyfikacji produktu. Tam powinna znajdować się informacja o minimalnej i maksymalnej długości kija. 

Regulowane kijki w góry możesz delikatnie wydłużyć, gdy będziesz schodzić, i delikatnie skrócić, gdy czekać Cię będzie podejście.

Kijki w góry – czy warto?

Odciążają kręgosłup, pomagają utrzymać równowagę w trudnych warunkach terenowych, pozwalają sondować teren oraz zwiększają dynamikę marszu – kijki w góry warto mieć przy sobie! Jednak pamiętaj, że źle dopasowane nie spełnią swojej funkcji i nie przyniosą wyżej wymienionych korzyści. Dodatkowo, jeśli bardzo często korzystasz z kijków, zaleca się co jakiś czas zostawić je w domu. Organizm szybko przyzwyczaja się do nadprogramowych punktów podparcia, „rozleniwiając” poczucie równowagi.

Ponadto – przy wyborze kijów górskich – niech nie skuszą Cię tańsze kije do nordic walking. To zupełnie inny produkt różniący się wagą, konstrukcją rączki czy materiałem, z którego został wykonany grot.



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium