Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.

Skakanka w treningu bokserskim – co daje skakanka bokserowi? Jak dołączyć skakankę do treningu bokserskiego?

Skakanka w treningu bokserskim – co daje skakanka bokserowi? Jak dołączyć skakankę do treningu bokserskiego?

Bokser i skakanka – nierozłączny duet

Nie bez powodu bokser i skakanka to prawdopodobnie pierwsze skojarzenia, gdy myślimy o treningach sportów walki. Najlepsi pięściarze świata jak Joe Luis, Muhammad Ali czy Rocky Marciano dochodzili do swojej świetności właśnie dzięki ćwiczeniom na skakance bokserskiej. 

Co bokserzy na skakance osiągali za sprawą kilkuset podskoków dziennie? Sprężystość nóg oraz płynność ruchów, dzięki którym byli w stanie miękko balansować na ringu, unikając ciosów przeciwnika. Trening bokserski na skakance pozwalał im również poprawić wydolność fizyczną organizmu, czyli pracować nad wytrzymałością i uodparniać się na zmęczenie. Skakanka umożliwiała także zgubienie zbędnych kilogramów i zwiększenie muskulatury całego ciała. 

Jednak sprężystość, wytrzymałość i praca nad umięśnioną sylwetką to nie wszystkie zalety, o których warto wspomnieć, omawiając tą, na pierwszy rzut oka, niepozorną aktywność fizyczną. 

Tak samo bokserzy nie są jedynymi użytkownikami skakanek. Treningi na linkach docenią zarówno crossfiterzy ćwiczący interwały, jak i początkujący sportowcy, którzy szukają urozmaicenia aktywności fizycznej.

Ćwiczenia na skakance – co dają?

W tym bardzo prostym przyrządzie tkwi ogromny potencjał. W końcu najlepsi bokserzy świata zdobywali swoje tytuły dzięki płynnemu i szybkiemu unoszeniu ciała z wykorzystaniem metalowej linki lub rzemienia.

Co daje skakanka bokserowi?

  • polepszenie koordynacji ruchowej – dzięki temu sprężyste i skoczne nogi doskonale współgrają z szybkimi i mocnymi ramionami
  • zgubienie nadprogramowych kilogramów – podczas półgodzinnego treningu bokser na skakance może spalić nawet 400 kalorii
  • zwiększenie muskulatury całego ciała – podskoki angażują nie tylko dolne partie ciała – łydki, uda czy pośladki – ale i brzuch oraz ramiona 
  • poprawa wydolności fizycznej – trening na skakance zwiększa zdolność organizmu do wysiłku fizycznego bez symptomów zmęczenia 
  • zwiększenie elastyczności stawów – prawidłowo wykonane ćwiczenia poprawiają sprężystość stawów 

Jeśli wiesz już, co dają ćwiczenia na skakance i jesteś zdecydowany do podjęcia tego typu aktywności fizycznej – zapoznaj się ze wskazówkami, jak prawidłowo skakać i wyposaż w dobrze dopasowany sprzęt. 

Linka dla boksera a zwykłe skakanki 

Niby to proste akcesorium – dwie rączki i sznurek łączący je. Jednak linka dla boksera znacząco różni się od zwykłych skakanek zazwyczaj wyprodukowanych z plastiku. 

Skakanka bokserka jest metalowa, a dzięki temu odpowiednio ciężka i wytrzymała. Jej ergonomiczne rączki wykonane ze skóry lub pokryte funkcjonalną taśmą mają bez zarzutu leżeć w dłoniach nawet przy kilkusetnym powtórzeniu. Z kolei specjalne łożyska neoprenowe łączące rękojeści z metalową linką mają za zadanie zapobiegać plątaniu się skakanki oraz gwarantować jej płynny ruch. 

Ponadto linka dla boksera powinna mieć indywidualnie dopasowaną długość do wysokości sportowca. Profesjonalne skakanki umożliwiają regulację, zazwyczaj poprzez jednorazowe docięcie żyłki.

Skakanka bokserska to:

  • metalowa linka zapewniająca wytrzymałość oraz dociążenie 
  • łożyska neoprenowe zapobiegające plątaniu się skakanki 
  • skórzane lub gumowe rękojeści pewnie leżące w dłoniach
  • regulacja długości pozwalająca dostosować skakankę do preferencji użytkownika

Możesz spotkać się również z inną nazwą dla linki bokserskiej – skakanka trx. To skrót od total-body resistance exercises oznaczającego trening z obciążeniem własnego ciała. 

Skakanie na skakance – o tym trzeba pamiętać

Pamiętasz swoją skakankę z dzieciństwa i zabawy na niej? Zapomnij o tym. Profesjonalne skakanie na skakance wymaga odpowiedniej techniki, którą z czasem na pewno wypracujesz. Na początek pamiętaj o poprawnym ustawieniu:

  1. Stań prosto.
  2. Ściągnij miednicę, napinając brzuch.
  3. Barki trzymaj nieruchomo.
  4. Delikatnie zegnij łokcie i trzymaj je blisko tułowia.
  5. Ustaw linkę skakanki z tyłu za stopami.
  6. Odchyl nadgarstki na boki.
  7. Przenieś linkę nad głową.
  8. Gdy linka zbliży się do stóp – podskocz.
  9. Ląduj obunóż na palcach.

Jeśli jesteś początkującym bokserem i dopiero oswajasz się ze skakaniem na skakance, zacznij od spokojniejszego tempa i wyższych podskoków. Wraz z rosnącym doświadczeniem minimalizuj dystans dzielący stopy i podłoże.

Trenując na skakance trx, pamiętaj, aby:

  • wykonać rozgrzewkę – angażujące całe ciało skoki wymagają uprzedniego rozgrzania mięśni
  • zapewnić odpowiednie podłoże – dla bezpieczeństwa stawów nie powinno być ono ani za twarde, ani niestabilne
  • założyć niekrępujący ruchów strój – powinien być przylegający do ciała, aby nie zahaczać o linkę, a jednocześnie zapewniający swobodę skaczącemu 
  • skakać na palcach – zwiększy to efektywność ćwiczeń i zmniejszy ryzyko kontuzji

Rodzaje skoków i trików na skakance

Znajomość podstawowych skoków oraz dodanych do nich tricków pozwoli Ci wykonać jeszcze bardziej efektowny i efektywny trening angażujący całe ciało. 

Trening bokserski na skakance ułóż z różnych rodzajów skoków:

  • skoki klasyczne obunóż
  • skoki na jednej nodze
  • bokserskie przeskoki z prawej nogi na lewą 
  • skoki w bok

Możesz urozmaicić trening trickami:

  • biegiem w miejscu z unoszeniem kolan
  • skokami obunóż w przód i tył
  • podwójnymi przeskokami tzw. double under
  • skokami pięta-palec
  • zmianą stron skakanki
  • krzyżowaniem linki

Na początku opanuj podstawowe skoki, a z upływem czasu dodawaj do nich tricki, które pozytywnie wpłyną na Twoją koordynację ruchową i szybkość. Twórz z nich rozmaite sekwencje.

Jak dołączyć skakankę do treningu bokserskiego? To proste. Wykonaj kilka rund walki z cieniem, potem pracuj przy worku bokserskim, a następnie zabierz się za skoki. 

Trening bokserski na skakance – przykłady ćwiczeń

Poniżej podajemy przykładowe ćwiczenia. Ułóż z nich swój indywidualny trening dostosowany do Twoich możliwości i potrzeb. Urozmaić go omówionymi wyżej trickami.

  1. Skoki klasyczne obunóż – lądowanie obunóż na palcach, linkę kręcimy do przodu
  2. Skoki na prawej nodze – podskoki wyłącznie na prawej nodze, obracanie linki do przodu
  3. Skoki na lewej nodze – podskoki wyłącznie na lewej nodze, obracanie linki do przodu
  4. Skoki do tyłu – lądowanie obunóż, obracanie linki do tyłu 
  5. Przeskoki bokserskie z jednej nogi na drugą – rytmiczne naprzemienne skoki raz na prawej, raz na lewej nodze, obracanie linki do przodu
  6. Skoki double under – skoki obunóż, jednak wyższe niż klasyczne, podwójny obrót linki do przodu

Jeśli nie masz ułożonego spersonalizowanego planu ćwiczeń, sugerujemy wykonać 4 rodzaje skoków po 30-60 powtórzeń każdego, po czym zrobić kilkuminutową przerwę i zabrać się za kolejne 4 rodzaje skoków. 

Czy każdy może skakać na skakance?

Jak widzisz, skakanka i trening bokserki powinny iść w parze. Jednak nie każdy może wykonywać ten rodzaj ćwiczeń. Osoby z problemami kostno-stawowymi oraz z niewydolnością krążenia powinny uprzednio skontaktować się ze specjalistą, ponieważ regularne skoki mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Intensywne ćwiczenia na skakance nie są również zalecane osobom borykającym się z nadwagą.

Skakanka bokserska – podsumowanie

  1. Systematyczne treningi pozwolą zrzucić zbędne kilogramy, zwiększyć muskulaturę, poprawić elastyczność i szybkość, pozytywnie wpłynąć na wydolność organizmu.
  2. Trening bokserski na skakance powinna poprzedzać rozgrzewka.
  3. Dla bezpieczeństwa stawów warto zadbać o równe i amortyzujące podłoże.
  4. Skakanka bokserska jest zazwyczaj metalowa, stosunkowo ciężka oraz wyposażona w neoprenowe łożyska zapobiegające plątaniu się przyrządu.
  5. Bokser na skakance może spalić nawet 400 kalorii w trakcie półgodzinnego treningu.
  6. Skakanka trx to alternatywna nazwa dla linki bokserskiej.
  7. Istnieją przeciwwskazania do ćwiczeń z użyciem skakanki – problemy kostno-stawowe, niewydolność krążenia czy nadwaga. 

Zajrzyj do naszej oferty. Znajdziesz w niej i metalowe skakanki bokserskie, i te wykonane z PVC przeznaczone do treningu fitness!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium