Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.

Sposoby na łagodzenie bólu rwy kulszowej

Sposoby na łagodzenie bólu rwy kulszowej
Sposoby na łagodzenie bólu rwy kulszowej

Czym jest rwa kulszowa?

Osobom cierpiącym na tę przypadłość, objawów rwy kulszowej nie trzeba przedstawiać. Mrowienie, pieczenie, ostry ból promieniujący od dolnego odcinka kręgosłupa, przez pośladek aż do łydki i stopy uniemożliwiający poruszanie się, strach przed zmianą pozycji i podjęciem najprostszych aktywności fizycznych to codzienność. Powyższe symptomy są najczęściej efektem degeneracji swoistego amortyzatora kręgosłupa – krążka międzykręgowego. Zdrowy krążek składa się z jądra, które, w przypadku rwy kulszowej, wypływa, a w efekcie – uciska jeden z największych nerwów naszego ciała – nerw kulszowy. Biegnie on od okolic miednicy aż do pięty, stąd też jego porażenie może objawiać się drętwieniem nogi czy nawet opadaniem stopy. Jak radzić sobie z bólem towarzyszącym na każdym kroku? Oczywiście niezwłocznie udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie… wsparte domowymi sposobami od ACTIV/SPACE :)

Mata do akupresury pomocna w łagodzeniu bólu rwy kulszowej

Co zrobić, aby ulżyć sobie w bólu? Rozłożyć matę do akupresury! Atakom rwy kulszowej towarzyszy sztywność dolnego odcinka kręgosłupa spowodowana uciskiem przepukliny na nerw. Kluczem do złagodzenia bólu jest rozluźnienie mięśni, o czym użytkownicy maty akupresurowej od ACTIV/SPACE na pewno zdążyli się już przekonać. Spójrz, ile korzyści niesie ze sobą korzystanie z tego niepozornego akcesorium:

  • dzięki uciskowi kilkuset kolców mięśnie rozluźniają się niemalże tak dobrze, jak po masażu klasycznym, przynosząc choremu ulgę
  • mata akupresurowa pobudza krążenie istotne w regeneracji dotkniętych chorobą miejsc oraz przepływ płynu limfatycznego odpowiedzialnego za dostarczanie składników odżywczych
  • masaż kolcami wspiera kurację stanów zapalnych i przyczynia się do szybszego zniwelowania bólu
  • leżenie na macie aktywuje naturalne środki przeciwbólowe – endorfiny :)

Jak korzystać z maty z kolcami? 

Na początek zacznij od sesji zaledwie kilkuminutowej. Dla złagodzenia doznań połóż się na macie z kolcami w ubraniu. Gdy skończysz, podnoś się delikatnie i powoli. Wracaj do krótkich sesji nawet co 3 godziny. Gdy nabierzesz wprawy, połóż się na macie w bieliźnie, zmniejsz częstotliwość sesji, lecz wydłuż ich czas – nawet do 30 minut. Zmieniaj pozycję, aby wymasować boczną część pośladka, uda oraz łydki. W celu zintensyfikowania masażu newralgicznego punktu podłóż pod odcinek lędźwiowy poduszkę do akupresury. 

Rwa kulszowa – masaż rollerem

Jakie są jeszcze domowe sposoby na złagodzenie bólu rwy kulszowej? Masaż rollerem! Pamiętaj tylko, że niewskazane jest rolowanie samego kręgosłupa czy miednicy, lecz tkanek miękkich. Zatem masaż wałkiem z wypustkami lub gładkim skupiać się będzie na mięśniu pośladkowym średnim, który w ataku rwy kulszowej spina się, co potęguje ból, zwłaszcza przy chodzeniu. Rozluźnienie mięśni okalających talerz kości biodrowej może dla chorego okazać się zbawienne. 

Jak złagodzić ból rwy kulszowej rollerem do masażu?

Połóż się w pozycji przypominającej boczny plank, podłóż roller pod pośladek i przesuwaj ciało w górę i w dół, wywołując nacisk na spięty mięsień. Czujesz dyskomfort? Przytrzymaj roller w tym miejscu, aż do złagodzenia bólu. Choć może wydawać się to nieprzyjemne, zobaczysz, że rozbicie spiętego mięśnia przyniesie Ci długo wyczekiwaną ulgę. Po kilkunastu sekundach przesuń roller niżej, w stronę uda, aby wymasować kolejny obszar. 

Joga przy rwie kulszowej

Sesja na macie do akupresury czy masaż rollerem to nie wszystkie domowe sposoby na złagodzenie bólu rwy kulszowej. Spróbuj także jogi! Odpowiednie ćwiczenia takie jak pozycja dziecka, o której zaraz powiemy, są nieocenionym wsparciem w terapii rwy kulszowej – przyczyniają się nawet do zmniejszenia światła zdegenerowanego dysku uciskającego na nerw. Zanim przystąpisz do rozciągania, zaopatrz się w matę chroniącą Twoje obolałe ciało przed chłodem i twardością podłogi. Maty do jogi są zazwyczaj ultracienkie, dlatego zwróć uwagę na odrobinę grubsze maty do fitnessu. 

Gotowy? Przyjmij pozycję dziecka – usiądź na piętach, złącz duże place u stóp i otwórz biodra, połóż klatkę piersiową pomiędzy udami, wyprostuj ręce i ułóż czoło na macie, rozluźniając szyję. Oddychaj głęboko, skup się na tej czynności. Po około minucie podnieś się powoli, zaczynając od tułowia. Kolejną asaną pomocną w zmniejszeniu dolegliwości rwy kulszowej jest pozycja krowy wykonywana naprzemiennie z pozycją kota. Asany te na pewno znasz pod potoczną nazwą kociego grzbietu. 

Spróbuj wcielić w życie nasze domowe sposoby na złagodzenie bólu rwy kulszowej i daj znać, czy odczułeś ulgę! Nie jesteś pewien, czy mata do akupresury, masaż rollerem czy joga są odpowiednie przy Twoim schorzeniu? Zanim rozpoczniesz domową kurację, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium