Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.

Drążek do podciągania - jaki wybrać?

Jaki drążek wybrać do pociągania w domu?

Podciąganie na drążku – jak zacząć? 

Ostatnio popełniliśmy obszerny artykuł, o tym, co daje podciąganie na drążku i jak zacząćPrzypominamy, że ten rodzaj ćwiczeń rzeźbi mięśnie pleców, ramion, klatki piersiowej, brzucha, a nawet pośladków. W efekcie otrzymujesz wysportowaną sylwetkę, prostą postawę ciała, dzięki aktywizacji mięśni stabilizujących, wzmocnienie siły uchwytu, który przyda się podczas takich sportów jak pole dance i wiele więcej! Tak naprawdę podciąganie na drążku to prezent, który możesz podarować samemu sobie. Jeśli oczywiście interesuje Cię lepsze zdrowie i atrakcyjny wygląd :) 

Jak zacząć? Jest kilka ćwiczeń dla początkujących, które ułatwią pierwsze próby podciągania i umożliwią naukę prawidłowej techniki:

  • luźny zwis – swobodny zwis to również sztuka, która wymaga ściągnięcia łopatek i wypięcia klatki piersiowej, czyli postawy niezbędnej przy docelowym podciąganiu
  • wsparcie się gumami – zaczynającym swą przygodę z drążkiem do podciągania zalecamy wspomóc się taśmami power band, które pomogą dźwignąć ciężar ciała w pierwszej fazie ćwiczenia
  • podciąganie australijskie – pozycja niemalże pozioma i pięty dotykające podłoża to prostsza wersja klasycznego podciągania, od której warto zacząć
  • podciąganie negatywne – doskok do drążka, a następnie niespieszne opuszczanie się zwiększa siłę mięśni niezbędną do dalszej nauki

Przejdźmy do wyboru odpowiedniego akcesorium. Drążek do podciągania na drzwi, na ścianę czy na zewnątrz? Który wybrać?

Drążek do podciągania do drzwi

Co jest niezbędne, aby przymocować drążek do podciągania? Drzwi i nic więcej! :) Prostota to jedna z wielu zalet tego typu akcesorium. Spójrz na wszystkie jego korzyści:

  • trening w domowym zaciszu – jeśli nie przepadasz za wizytami na siłowni i wolisz ćwiczyć w samotności lub w Twojej okolicy po prostu nie ma klubu fitness, drążek do podciągania mocowany na drzwi to akcesorium dla Ciebie
  • niezależnie od pogody – słońce czy deszcz przestaną być wymówką do dnia wolnego od ćwiczeń
  • trening, gdzie tylko chcesz – planujesz dłuższy wyjazd, ale nie chcesz rezygnować z aktywności fizycznej? Drążek rozporowy możesz zabrać ze sobą! 
  • dopasowanie do rozmiaru drzwi – chyba nie ma takiej futryny, do której nie dałoby się przymocować drążka rozporowego :) 
  • zabezpieczenie przed zarysowaniami futryny – Twoje treningi na drążku do podciągania na futrynę nie muszą odbywać się kosztem wystroju wnętrz – wybierz akcesorium zabezpieczone gumowymi uchwytami 
  • odpowiedni do gum do ćwiczeń – budowa rękojeści pozwala na wygodne przymocowanie power bandów
  • niedrogi – kupisz go za mniej niż 100 zł 

To zalety drążka do podciągania na futrynę. A co z jego wadami? Daj znać, jeśli na jakieś wpadniesz, bo nam nic nie przychodzi do głowy :) 

Drążek do podciągania na zewnątrz

Jeśli rozglądasz się za drążkiem do podciągania, na pewno natrafisz na ten przeznaczony do zamontowania na zewnątrz. Jego plusy? Zmusi Ci do przebywania na świeżym powietrzu i łapania witaminy D3. Ponadto wykonasz na nim inne ćwiczenia z dziedziny gimnastyki czy kalisteniki, a przy odpowiedniej konstrukcji przymocujesz również worek bokserski. 

Jeśli jednak interesuje Cię wyłącznie trening podciągania, drążek na zewnątrz może być zbędnym akcesorium zajmującym miejsce, choć przydatnym, gdy trzeba wytrzepać dywan lub rozwiesić pranie :D Ponadto, wybierając drążek tego typu, musisz liczyć się z kaprysami pogody, a co się z tym wiąże – z zimną, nagrzaną, brudną lub śliską powierzchnią rękojeści. Zastanów się też, czy wścibskie spojrzenia sąsiadów nie będą przeszkodą przy wykonywaniu kolejnych powtórzeń oraz, czy masz zgromadzony niemały kapitał niezbędny do zakupu akcesorium. Również jeśli chodzi o montaż, drążek do podciągania na zewnątrz może okazać się małym utrapieniem – wymaga umieszczenia pod gruntem i zabetonowania. 

Drążek do podciągania na ścianę

Kolejnym rodzajem uchwytu jest drążek do podciągania na ścianę. To akcesorium, które należy przymocować do powierzchni przy pomocy wkrętów. Plusy tego rozwiązania? Możesz ćwiczyć w domowym zaciszu i nie narażać się ani na kaprysy pogody, ani na spojrzenia sąsiadów. Choć jeśli tylko chcesz, możesz przymocować go również na zewnątrz lub w innym, dowolnym miejscu, w którym znajdują się ściany lub sufit :) Drążki do podciągania na ścianę często są wzbogacone o dodatkowe uchwyty. Pozwoli Ci to na trening przy różnym ułożeniu i rozstawie dłoni, dzięki czemu aktywizujesz różne partie mięśni.

Minusy? Właściciel wynajmowanego mieszkania nie będzie zadowolony z kilku nieplanowanych dziur w ścianie, a jeśli akcesorium nie zostanie odpowiednio przymocowane, może wiązać się to z uszkodzeniem powierzchni. Ponadto drążka na ścianę do podciągania, tak jak rozporowego, nie zabierzesz ze sobą w podróż, ani w łatwy sposób nie zmienisz jego lokalizacji w mieszkaniu. Na dodatek mało estetyczne pręty mogą nie wpisać się w design cieszącej oko, spójnej przestrzeni Twojego domu. 

Jaki drążek do podciągania wybrać?

Jeśli zapytałbyś nas, który drążek wybrać, tak, aby spełniał swoją funkcję, a dodatkowo był fajnym, praktycznym akcesorium, które nie ingeruje w wystrój mieszkania, odpowiedzielibyśmy – ten rozporowy, montowany na futrynie drzwi. Nie musisz wiercić dziur, jak w przypadku drążka na ścianę, ani betonować ogrodu, jak działoby się, gdybyś zdecydował się na drążek na zewnątrz. Możesz go dowolnie przenosić lub zdjąć, gdy nie będzie już potrzebny, a co również istotne – jego zakup nie wiąże się z inwestycją rzędu kilkuset złotych, a jedynie kilkudziesięciu.

Zdecydowany? Zerknij na nasz drążek na ścianę do podciągania. Może będzie to miłość od pierwszego wejrzenia? :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium