Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Kijki do chodzenia po górach

Chodzenie po mieście czy w górach z kijami trekkingowymi właściwie przestało już wzbudzać zainteresowanie i stało się nieodłączną częścią małych i dużych wędrówek. Nie powoduje również zdziwienia, kiedy coraz młodsze osoby sięgają po ten element wyposażenia. Chodzenie z kijami trekkingowymi ma szereg zalet, które trudno przecenić, jeśli lubimy piesze spacery na różnych podłożach. Przydatne są nawet jeśli odznaczamy się wyjątkowo dobrą kondycją i doświadczeniem. To zaraz po odpowiednich butach kolejna ważna część górskiego ekwipunku, polepszającego nasz komfort i ułatwiającego przejście wymagających odcinków trasy.

Każda osoba, która w wolnym czasie upodobała sobie wędrowanie po różnego rodzaju terenie, miała z pewnością styczność z kijami do trekkingu. Nie każdy decyduje się na ich zakup, lecz sam trend zyskał w ostatnim czasie wielu nowych zwolenników. Należy tu jednak wspomnieć, że kilkadziesiąt lat temu wśród miłośników wędrówek popularne były drewniane laski, które miały za zadanie ułatwić górskie wędrówki. Ten dodatkowy punkt podparcia ułatwia pokonywanie tras, podobnie jak dziś kijki do trekkingu.

Kije trekkingowe

Kijki do chodzenia po górach

Kijki trekkingowe opanowały górskie szlaki. Dlaczego jednak ludzie decydują się ich używać? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście ułatwienie podróżnikom pokonywania kolejnych kilometrów tras oraz wymagających wzniesień. Jak to się dzieje? Przede wszystkim kije trekkingowe w góry odciążają kręgosłup i nogi, jednocześnie aktywizując mięśnie rąk. Dodatkowo zwiększają stabilność przy stromych wzniesieniach. W rezultacie jesteśmy w stanie pokonywać większe odległości w krótszym czasie, a także chronić, tak podatne na skręcenia i zwichnięcia kostki. Najbardziej pomocne kijki są przy podejściach oraz zejściach, choć oczywiście można ich używać, o ile umożliwia to podłoże podczas całej wędrówki. Częściej decydują się na nie również ci, którzy zwykli wędrować zimą.

Kije trekkingowe w góry – jak dobrać ich długość?

Co do zasady odpowiednio dobrany kijek tworzy kąt prosty z przedramieniem, które zgięte jest także pod kątem 90 stopni. Jak więc w praktyce mierzyć kijek? Należy stanąć na płaskim podłożu i wyprostować się, a następnie zgiąć łokieć, trzymając kijek. Jeśli dosięga ziemi i lekko opiera się o nią – wtedy dobraliśmy odpowiedni. Oczywiście ta długość może na górskim szlaku podlegać modyfikacjom – skróceniu przy podejściach, wydłużeniu przy zejściach – tak, abyśmy mogli się o niego swobodnie opierać. Niektórzy producenci kijów trekkingowych mają własne zalecenia dotyczące ich doboru, z których również można skorzystać, na przykład kiedy kupujemy je online.

Z czego wykonane są kije trekkingowe?

Zdecydowana większość wyprodukowana jest z aluminium. To dobry i wytrzymały materiał, który z powodzeniem spełnia swoją funkcję. W produktach z najwyższej półki możemy znaleźć propozycje wykonane z włókna węglowego. To tworzywo poddane odpowiedniej obróbce, które jest nieco sztywniejsze i trwalsze niż aluminium. Dodatkowo cechuje je także lekkość, co może być silnym argumentem dla tych, którzy lubią wędrować bez obciążenia. Na korzyść kijków aluminiowych przemawia to, że są mniej podatne na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość kijków aluminiowych zależy również od stosowanych domieszek oraz sposobu hartowania.

Systemy blokowania w kijach trekkingowych

Wyróżnia się trzy systemy blokowania: wewnętrzny, zewnętrzny i hybrydowy, który jest połączeniem dwóch pierwszych. Przy wewnętrznym systemie blokada uruchamiana jest poprzez skręcanie segmentów, dzięki czemu kije ustawione są w prawidłowej pozycji. Wśród wad tego rozwiązania wymienić można utratę skuteczności z czasem oraz potencjalną zawodność takiego rozwiązania zimą. Niemniej jednak jest to rozwiązanie godne uwagi i często też wymagające mniejszych nakładów pieniężnych. Przewagą zewnętrznego systemu blokowania jest z kolei bardzo łatwa obsługa i niezawodność. Z tego właśnie powodu polecane są przy zimowych wędrówkach. Blokada zewnętrzna to konstrukcja zapadek, które montowane są na zewnętrznych końcach każdego z segmentów. Zapadki wykonywane są ze stali nierdzewnej lub wysokiej jakości tworzywa, zależnie od klasy produktu. Ostatni system, hybrydowy, to kompromis pomiędzy wytrzymałością a łatwością rozkładania kijów. Umożliwia to zastosowanie ich niezależnie od pory roku.

Kije trekkingowe składane

Kije do chodzenia po górach mogą składać się z dwóch, trzech lub czterech segmentów. Kije dwusegmentowe dzięki prostocie swojej konstrukcji są jednymi z najstabilniejszych. Niestety po złożeniu zajmują zdecydowanie najwięcej miejsca, a ich mocowanie do plecaka bywa wymagające. Oba te aspekty mają niebagatelne znaczenie dla komfortu podróżującego. Model trzysegmentowy to jednocześnie model najczęściej spotykany na szlakach. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim niewielkim rozmiarom po złożeniu, które to umożliwiają w miarę bezproblemowe przytroczenie ich do plecaka. Dla najbardziej wymagających dostępne są także kije trekkingowe składane zbudowane z czterech segmentów. Niektórzy są zdania, że z im większej liczby elementów składają się kijki, tym mniejsza będzie ich stabilność i trwałość. Z drugiej jednak strony po złożeniu takiego kijka mieści się on w standardowym plecaku górskim, co oznacza dużo łatwiejszy i bardziej komfortowy transport.

Kije trekkingowe regulowane – dlaczego warto?

Przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie, a w drugiej kolejności komfort. Kijki to nieocenione wsparcie podczas dłuższych wędrówek. Zwiększają łatwość poruszania się po wymagającym terenie. Dzięki nim idzie się pewniej i z mniejszym wysiłkiem, a nierzadko także szybciej. Pomagają utrzymać równowagę przy zdradliwej powierzchni i są w stanie oszczędzić niejednej kontuzji. Czy to kostki, czy kolana lub biodra. Używając kijków, odciążamy stawy mimo pokonywania wielokilometrowych tras. Strome, kamieniste czy nawet śnieżne podejścia staną się o wiele łatwiejsze po zakupie kijków do chodzenia po górach. Pomogą jednak także na terenach nizinnych czy w parku. Regulowane kije trekkingowe to świetne rozwiązanie przy często zmieniających się wysokościach na trasie. Dzięki regulacji można dopasować je do nachylenia terenu, tak aby zawsze czuć pełne wsparcie kijka. Po kijki sięgają także często ci, którzy z różnych powodów nie są w stanie uzyskać pełnej sprawności ruchów.

Nie zapomnij: rączka i końcówki też są ważne

Zazwyczaj najmocniej skupiamy się na samym trzonie kijka. Tego, z czego jest wykonany, z ilu segmentów się składa, jak się go blokuje. To oczywiście najistotniejszy element kijka. Nie należy jednak pomijać rączki, którą będziemy trzymać przez wiele godzin oraz końcówek, które są najszybciej zużywającym się elementem kijków. Rączka może być gumowa lub wykonana z pianki czy korka. Większość entuzjastów kijków opowiada się za pianką oraz korkiem jako najlepszym rozwiązaniem. Modele z takim rozwiązaniem znajdziesz w naszej ofercie. Naturalny korek użyty do ich wykonania doskonale chłonie wilgoć, zwiększając pewność i komfort uchwytu. Końcówki kijków należy dostosować do podłoża. Dlatego też, aby zaproponować produkt całoroczny, dodaje zestaw wymiennych końcówek, odpowiednich do każdego rodzaju terenu.

Prawdziwi miłośnicy gór znakomicie znają panujące obecnie trendy wśród akcesoriów turystycznych. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup kijów do trekkingu. Cena takiego sprzętu waha się w zależności od użytych materiałów poszczególnych elementów oraz producenta. Jednak naprawdę porządne kijki dostępne są w niewygórowanych cenach.

W tej kategorii znajdziesz kijki, które mogą stać się Twoim najlepszym górskim pomocnikiem. Wybrane przez nas modele mają opcję regulacji, korkowy uchwyt, mocne zapięcia i zestaw końcówek. To solidna propozycja, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z kijkami. Odciążone kolana, większe bezpieczeństwo i stabilizacja podczas poruszania się po wymagającym terenie to najlepsza zachęta do ich zakupu. A po wyczerpujących wędrówkach dla rozluźnienia napiętych mięśni, nie zapomnij o rozciąganiu, w którym pomogą Ci piłki lub rollery do masażu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami z kategorii Kije Trekkingowe. Udanych zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium