Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Stosunkowo niskie koszty, niezwykle szerokie zastosowanie oraz niewielkie ryzyko skutków ubocznych sprawiają, że taping zyskuje coraz większą popularność. Choć nie można odmówić siatkarce plażowej Kerri Walsh, która wystąpiła w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, oklejona taśmami palmy pierwszeństwa w ich rozpropagowaniu, to początki ich stosowania sięgają dużo wcześniej.

Czym jest taping?

Kinesiotaping to sposób na przywrócenie sprawności mięśni i stawów bez wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że zakochali się w nim sportowcy z całego świata, zarówno Ci profesjonalni, jak i amatorzy. Samą metodę wymyślił Japończyk, dr Kenzo Kase. Ta skuteczna metoda pracy z ciałem stanowi obecnie podstawę pracy wielu fizjoterapeutów. Choć wymyślono ją w latach 70. ubiegłego wieku, to popularność zyskała na początku XXI wieku. Nie jest to więc nowoczesna metoda radzenia sobie z bólem. Taśma kinezjologiczna początkowo była wykorzystywana w środowisku zawodników sumo, by z czasem zyskać popularność także w innych dyscyplinach. Taśmy na kolana naklejane na ciała sportowców to coraz powszechniejszy widok przy każdej większej imprezie sportowej, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Coraz częściej można je jednak spotkać stosowane przez amatorów, na siłowniach, w klubach sportowych i na ulicy.

Taśmy do tapingu – do czego służą?

Poza łagodzeniem bólu taśma tapingowa ma za zadanie poprawić krążenie oraz rozluźnić napięte mięśnie. Bolące miejsca są ogniskami stanu zapalnego, któremu najczęściej towarzyszy obrzęk. Ten z kolei utrudnia prawidłowy przepływ płynów i wydłuża proces leczenia. Wytwarzany przez taśmę nacisk powoduje, że pod skórą pojawia się przestrzeń umożliwiająca lepsze krążenie, a tym samym przyspieszany jest proces gojenia. Dzięki odpowiedniemu przepływowi możliwe jest odpowiednie odżywienie tkanek, które jest niezbędne do procesów regeneracyjnych. Dodatkowo pod skórą znajduje się część receptorów bólu, stąd działanie przeciwbólowe taśm do tapingu. Mniejsza ilość sygnałów bólowych sprawia, że słabiej odczuwamy dolegliwości. To z kolei redukuje odruch obronny, jakim jest napięcie mięśni. Taping to doskonały sposób na przyspieszenie procesu rehabilitacji, a tym samym powrót do formy, w krótszym czasie. Taśmy współpracują z tkankami dla ich sprawniejszej regeneracji, a Ty możesz cieszyć się szybkim powrotem do pełnej witalności. Jeszcze jednym aspektem, w jakim taping pomaga, jest uzyskanie lub też utrzymanie skorygowanego ustawienia. Efekty stosowania kinesiology tape to:

  • zmniejszenie stanu zapalnego stawów i mięśni,
  • redukcja obrzęków,
  • zmniejszenie bolesności miejsca, na które są aplikowane,
  • korygowanie postawy,
  • stabilizacja stawów, 
  • rozluźnienie napięcia w mięśniach,
  • poprawa sprawności przy wykonywaniu codziennych czynności.

Można je również stosować jako profilaktykę przeciw urazową.

Rodzaje taśm kinezjologicznych

Plastry do kinesiotapingu można naklejać na wiele sposobów, a jest to zależne w głównej mierze od rodzaju urazu i jego miejsca. Stosowane są poza medycyną sportową także w rehabilitacji i ortopedii. Taśmy sportowe stosuje się w przypadku leczenia lub zapobiegania kontuzjom. Stąd coraz częściej można zaobserwować tejpy na kolanach sportowców. Chętnie stosują je zawodnicy, którzy obawiają się powrotu wcześniejszej kontuzji lub aby wzmocnić konkretne partie ciała, które mogą być w czasie intensywnego treningu osłabione. Taśma zwiększa elastyczność mięśni, dodatkowo zapewniając lepszą stabilizację. W przypadku ważnych zawodów mogą się więc okazać naprawdę zbawienne. Po taśmy tapingowe sięgają jednak także amatorzy. Choć produkt powinien być stosowany przez osobę posiadającą wiedzę na temat ich odpowiedniego zamocowania, to tapingu można nauczyć się samodzielnie przy pomocy dostępnych poradników. Jeśli jednak nie czujemy się na tyle pewni, warto zwrócić się do przeszkolonego fizjoterapeuty. Potrzebna do ich odpowiedniego używania jest bowiem wiedza o ludzkiej anatomii oraz leczeniu schorzeń. Zastosowanie ich w rehabilitacji, czyli taping rehabilitacyjny jest obecnie szczególnie popularny. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że może być stosowany praktycznie we wszystkich obszarach rehabilitacji. Przykładami niech będą: reumatologia, ortopedia i traumatologia, pediatria, podologia, neurologia czy nawet onkologia. Kinesiology tape stwarzają warunki sprzyjające powrotowi tkanek do zdrowia, co przekłada się na skrócenie procesu rehabilitacji. Taping w tym obszarze ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz możliwie ułatwić pacjentowi wykonywanie czynności dnia codziennego, które z racji kontuzji mogłyby być problematyczne. Istnieje również taping limfatyczny. Odpowiednio umiejscowiona na skórze taśma taping powoduje drenaż limfy z dalszych obszarów do dużych naczyń oraz węzłów chłonnych. Efekt wyeliminowania obrzęku widoczny jest bardzo szybko, bo już po kilku-kilkunastu godzinach Taki rodzaj wykorzystania taśm obecny jest w kosmetologii, fizjoterapii czy profilaktyce obrzęków.

Stosunkowo nowym sposobem wykorzystania plastrów jest taping twarzy. Efekty osiągane dzięki takiemu zabiegowi są naprawdę spektakularne. Może on spłycić zmarszczki, zmniejszając ich widoczność, a także ujędrnić skórę oraz, podobnie jak przy tapingu limfatycznym, usunąć obrzęk obszaru twarzy. Co więcej, taping twarzy znajduje zastosowanie również w stomatologii i chirurgii szczękowej, na przykład w celu zapobiegania obrzękowi będącemu następstwem usuwaniu zębów, szczególnie tak zwanych zębów mądrości.

Stosowanie taśm tapingowych

Nie wymaga to żadnych dodatkowych zabiegów specjalnych. Należy pamiętać, aby przyklejać je na zdezynfekowaną skórę, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz lepszą przyczepność tejpa. Plastry pozostawia się na ciele do 5 dni, a w tym czasie można bez obaw korzystać z wanny, prysznica czy basenu. To z pewnością jedna z największych zalet tej metody. Tejpy na kolanie czy innym miejscu ciała nie są przeszkodą w swobodnym przeprowadzaniu codziennych zabiegów higienicznych.

Z czego wykonane są plastry tapingowe?

Przeważnie jest to wysokiej jakości bawełna z dodatkiem lycry oraz kleju medycznego. Grubość, ciężar i rozciągliwość plastra zbliżone są do właściwości ludzkiej skóry. Użyte materiały zapewniają wodoodporność, przepuszczalność powietrza i elastyczność. Tejpy są również hipoalergiczne.

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz taśmy w czterech różnych kolorach. Przyjmuje się, że niebieski kolor koi ból, różowy rozgrzewa, czarny oznacza siłę, a z kolei beżowy cechuje się uniwersalnością. Wykonane są z bawełny, spandexu oraz hipoalergicznego kleju. Dostępne są w wymiarze 5 m × 5 cm. Co istotne, nie zawierają lateksu. Dzięki temu plastry nie powinny być przyczyną odparzeń ani też wywoływać alergii. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, poszczególnymi parametrami produktów, a także ich ceną. Szczególnie polecamy uwadze kategorię Piłki do masażu, w której znajdziesz kolejne doskonałe narzędzie na drodze do redukcji bólu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium