Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty 24/7 InPost) już od 199,00 zł.

Ćwiczenia na kółkach – czy warto? Zalety kółek gimnastycznych

Ćwiczenia na kółkach – czy warto? Zalety kółek gimnastycznych

Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych  

Kółka gimnastyczne – zaledwie dwa drewniane krążki oraz dwie przytwierdzone do nich taśmy zakończone klamrami. Nic skomplikowanego, prawda? Tymczasem uchwyty to jeden z najmniej skomplikowanych sprzętów, który stawia przed trenującym ogromne wyzwania. A wszystko przez ich brak stabilności – aby utrzymać się na obręczach – to Ty musisz nad nimi panować :) Świetnym wstępem do tego typu aktywności jest podciąganie na drążku

Jeśli lubisz podnosić sobie poprzeczkę, a doskonalenie się sprawia Ci przyjemność, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych będą źródłem ogromnej satysfakcji. Oczywiście pod warunkiem, że opanujesz podstawowe pozycje gimnastyczne i unikniesz najczęściej popełnianych błędów obniżających jakość ćwiczeń oraz prowadzących do kontuzji. Trening z obręczami wykonasz zarówno w domu, jak i na siłowni. 

Sprawdź, skąd to zamieszanie wokół kółek gimnastycznych oraz poznaj zalety ćwiczeń na krążkach :)

Kółka gimnastyczne – zalety ćwiczeń na krążkach

Zaangażowanie wielu partii mięśni to główna zaleta kółek gimnastycznych. Pociąga ona za sobą mnóstwo innych korzyści, jak większą siłę mięśni, rozciągnięte i elastyczne ciało, nad którym sportowiec ma większą kontrolę czy jeszcze doskonalsze stabilizację i mobilizację stawów. Co się z tym wiąże? Wyprostowana sylwetka, widocznie zarysowane, atrakcyjne mięśni, lepsze samopoczucie i zdrowie fizyczne. 

Zalety kółek gimnastycznych:

 • Wzmocnienie siły mięśni – zdolność do dłuższego wysiłku fizycznego bez oznak zmęczenia docenisz nie tylko na siłowni, ale i w życiu codziennym.
 • Zwiększenie zakresu ruchu – rozciągnięte i elastyczne ciało to wyprostowana sylwetka, mniejsze ryzyko kontuzji oraz większe możliwości treningowe. 
 • Poprawa równowagi i koordynacji – kontrolę i poczucie równowagi, podobnie jak wzmocnienie siły mięśni, docenisz i na sali treningowej, i podczas rutynowych czynności. 
 • Stabilizacja stawów i kręgosłupa – trening z wykorzystaniem uchwytów umożliwia zachowanie bezpiecznej pozycji kolan, łopatek czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 
 • Mobilizacja stawów – ćwiczenia na krążkach gimnastycznych pozwalają zwiększyć zakres ruchu takich stawów jak skokowy, biodrowy czy obręczy barkowej.

Jednak, aby kółka przyniosły tak wiele efektów, musisz zapoznać się z treningiem przygotowującym do prawidłowego wykonania pozycji gimnastycznych. 

Trening gimnastyczny – przygotowanie

Początkującym może wydawać się, że wystarczy podejść do kółek i po prostu zacząć ćwiczyć. Wielkie jest ich zdziwienie, gdy nie potrafią podciągnąć się ani razu :) Trening gimnastyczny, aby przyniósł najlepsze efekty, nie naraził Cię na ryzyko kontuzji, ani też nie zniechęcił, wymaga przygotowania. 

Kółka gimnastyczne – ćwiczenia przygotowujące:

 1. Zwis bierny z przejściem do zwisu aktywnego – zacznij od zawieszenia uchwytów na siłownię na takiej wysokości, abyś, znajdując się w powietrzu, nie musiał podkurczać nóg. Krążki chwyć nachwytem, wyprostuj ramiona i łokcie, głowę trzymaj prosto i unikaj jej zadzierania. Rozpocznij podciąganie, pamiętając o ściągnięciu i obniżeniu łopatek oraz o tym, aby nie bujać ciałem. Prawidłowy ruch to uniesienie się na zaledwie kilkanaście centymetrów, a następnie powolne opuszczenie do zwisu biernego.
 2. Podpór na uchwytach ze stopami na ziemi – przyjmij pozycję jak do pompek – palce stóp oprzyj na ziemi, chwyć kółka, stwórz z ciała linię prostą. Prostuj ramiona, unosząc się, a następnie obniżaj klatkę piersiową do poziomu krążków. Pamiętaj, aby utrzymać maksymalnie stabilną pozycję. 
 3. Podciąganie australijskie – ten typ aktywności omawialiśmy, przedstawiając podstawowe ćwiczenia przygotowujące do podciągania

Wypróbuj również przyciąganie kolan do klatki piersiowej, dipy, czyli pompki ze stopami w powietrzu oraz literę L – prostowanie nóg podczas podporu na krążkach gimnastycznych. 

Pozycje gimnastyczne – przykłady ćwiczeń z krążkami

Potrafisz już wykonać perfekcyjny zwis, panujesz nad stabilizacją ciała, podciąganie nie sprawia Ci problemów? Przejdź do bardziej zaawansowanego treningu gimnastycznego. Nie zapominaj, że nad liczbą powtórzeń górują jakość oraz pełen zakres ruchu. 

Przykłady pozycji gimnastycznych:

 • Skin the cat – ćwiczenie to polega na przyciągnięciu kolan do klatki w zwisie, a następnie obrocie w tył i wyprostowaniu nóg oraz powrocie do pozycji początkowej poprzez ponowny obrót z kolanami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Trudniejsza wersja skin the cat polega na obrocie z wyprostowanymi nogami. To świetne przygotowanie do efektownej wagi tyłem. 
 • Waga tyłem – ze stania na macie przejdź do zwisu przerzutnego z wyprostowanymi nogami, następnie rozpocznij powolne opuszczanie do pozycji docelowej, czyli ciała ułożonego równolegle do podłoża. Ważne jest, abyś utrzymywał napięte brzuch oraz pośladki, ramiona przyciskał do tułowia, ściągał palce u stóp oraz nie zadzierał głowy. 

Waga tyłem, choć teoria wydaje się bardzo prosta, może przysporzyć Ci problemów. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać tej pozycji gimnastycznej, udoskonal skin the cat oraz dokonaj pewnych modyfikacji tego ćwiczenia. Postaraj się z kociego grzbietu w zwisie prostować lędźwia i delikatnie odsuwać kolana od klatki piersiowej, aby w następnym etapie unosić nogi w rozkroku. 

Najczęstsze błędy podczas ćwiczeń na kółkach 

Niestety, krążki gimnastyczne nie wybaczają błędów :) Przy nieodpowiedniej technice możesz nabawić się przeciążeń i bolesnych kontuzji. Dlatego tak ważne jest wykonanie rozgrzewki przed treningiem oraz doskonalenie podstaw. W przygotowaniu do ćwiczeń na kółkach niezastąpione okażą się wyciąg na siłownię lub klatka do ćwiczeń z wyciągiem. 

Najczęstsze błędy podczas treningu gimnastycznego:

 • brak stabilizacji ciała – drżenie i bujanie 
 • niepełne powtórzenia
 • uniesione barki w zwisie 
 • niedostatecznie wyciągnięta sylwetka
 • zadarta głowa 
 • zginanie łokci
 • przeprost odcinka lędźwiowego

Podoba Ci się ten dostojny sport balansujący na granicy gimnastyki, kalisteniki, a nawet crossfitu? :) Sprawdź nasze uchwyty. Możesz zabrać je na siłownię, ale i ćwiczyć na nich w domowym zaciszu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium