Trening siłowy w domu – czy to możliwe?
Czasami klub sportowy jest za daleko, czasami budżet nie wystarcza na drogi karnet. Nie oznacza to, że masz zrezygnować z aktywności fizycznej! Trening siłowy w domu to doskonały kompromis, dzięki któremu nie stracisz czasu na dojazdy, a Twój kapitał nie zostanie narażony na szwank.
Ćwiczenie w domu nie wymaga użycia mnóstwa rozmaitego sprzętu. Oczywiście, wyciąg, taśmy czy drążek byłyby ciekawym urozmaiceniem, ale obędzie się bez nich. Pokażemy Ci za to, jak wykonać trening siłowy w domu z hantlami i ciężarem własnego ciała.
Jedyny minus tego typu rozwiązania? Będziesz potrzebować większej dawki motywacji i większego samozaparcia. Nie od dziś wiadomo, że trudniej jest ćwiczyć, gdy nikt nie patrzy, niż wtedy, gdy surowym wzrokiem spogląda na Ciebie trener :)
Sprawdź, z jakimi korzyściami wiąże się trening siłowy, a następnie zapoznaj się z przykładowymi ćwiczeniami.
Treningi siłowe w domu – co dają?
Obciążenie układu mięśniowego w celu zwiększenia siły – tym wyróżniają się treningi siłowe. W przeciwieństwie do wytrzymałościowych duży nacisk kładą na rozbudowę muskulatury. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, treningi siłowe również przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej oraz zwiększenia metabolizmu spoczynkowego, czyli przemiany materii w trakcie bezruchu ;)
Zalety treningu siłowego:
- rozbudowa tkanki mięśniowej – dzięki muskularnej sylwetce poczujesz się jeszcze pewniej i atrakcyjniej
- zwiększenie siły – zauważysz, że nie tylko możesz zmienić hantle na cięższe, ale i bez problemu otworzyć słoik z ogórkami ;)
- wzmocnienie kości i stawów – dzięki ćwiczeniom siłowym wzmocnisz swoje ciało
- poprawa koordynacji ruchowej – regularne treningi pozwolą Ci wyrobić zręczność i zwinność
- zmniejszenie stresu – nic tak nie poprawia humoru i nie nastraja pozytywnie na cały dzień jak wyciskanie na podłodze, trening siłowy z hantlami i inne aktywności fizyczne
A teraz sprawdź, jak niewiele musisz mieć, aby już dziś rozpocząć ćwiczenia. Ich sumienne wykonywanie poprowadzi Cię do atrakcyjnej i wyprostowanej sylwetki oraz lepszego zdrowia.
Ćwiczenia siłowe w domu – jak się przygotować?
Trening w domu nie wymaga ani profesjonalnego sprzętu, ani szczególnego przygotowania. Mimo wszystko musisz odhaczyć kilka punktów:
- skompletuj strój – wygodny, nieblokujący ruchów, oddychający
- zorganizuj miejsce – trening siłowy zazwyczaj nie wymaga ogromnej przestrzeni, jednak na pewno będziesz potrzebować tyle miejsca, aby swobodnie rozłożyć ręce
- przygotuj hantle – nasz domowy plan treningowy opiera się głównie na hantlach, przyda Ci się również mata TPE zabezpieczająca przed zimną i twardą podłogą
- ustal plan – nie improwizuj, tylko trenuj według wcześniej przygotowanego programu z rozpisaniem ćwiczeń na wybrane dni tygodnia
- zmotywuj się do działania – samodzielne ćwiczenie w domu wymaga dużego samozaparcia, jeśli Ci go brakuje, może druga połówka zgodzi się na wspólne treningi?
Wszystko gotowe? Plan treningowy w domu rozpocznij od rozgrzewki, która pobudzi Twój organizm do dalszego wysiłku i uchroni przed kontuzjami.
Plan treningowy w domu – rozgrzewka
Odpowiednie przygotowanie jest niezbędne, jeśli nie chcesz nabawić się przeciążeń i kontuzji. Poniższe przykładowe ćwiczenia pomogą Ci uelastycznić mięśnie przed docelowym wysiłkiem oraz pobudzić organizm do działania. Każde ćwiczenie wykonuj około półtorej minuty:
- Zacznij od biegu lub marszu w miejscu.
- Do maszerowania dołącz krążenie ramion – w przód i tył.
- Wykonaj skrętoskłony.
- Przejdź do pajacyków.
- Rozgrzewkę zakończ przysiadami.
Pamiętaj, że rozciąganie statyczne i inne„zrównoważone” ćwiczenia nie powinny być wykonywane przed treningiem nastawionym na zwiększenie masy mięśniowej. Trening siłowy musi poprzedzać dynamiczna, około dziesięciominutowa rozgrzewka.
Przykładowy trening siłowy
Masz mocne postanowienie, że będziesz trenować 7 dni w tygodniu, 30 dni w miesiącu? Niestety, musisz zmienić swoje plany :) Przykładowy trening siłowy powinien odbywać się 3/4 razy w tygodniu tak, aby w dni wolne od aktywności, Twój organizm zregenerował się.
Oprzyj swój domowy plan treningowy na obwodach, czyli na każde ćwiczenie poświęć 30 sekund, a następnie rozpocznij kolejne. Całość powtarzaj od 2 do 3 razy. W układaniu swojego „rozkładu jazdy” nie zapomnij o zaangażowaniu wszystkich partii ciała, czyli np. w poniedziałek ćwicz i ręce, nogi, klatkę, brzuch i plecy, tak samo w środę i piątek.
Trening siłowy w domu – skomponuj swój plan z poniższych ćwiczeń.
Pompki |
Klatka |
Wyciskanie na podłodze z odwodzeniem hantli na boki |
Klatka |
Wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia |
Plecy |
Unoszenie tułowia leżąc przodem |
Plecy |
Brzuszki |
Brzuch |
Deska |
Brzuch |
Przyciąganie kolan do brzucha w siadzie podpartym |
Brzuch |
Przysiady z hantlami |
Nogi |
Wyskoki z przysiadu |
Nogi |
Przeskoki |
Nogi |
Dipy tyłem na krześle |
Ręce |
Pompki |
Ręce |
Deska z naprzemiennym unoszeniem rąk do klatki |
Ręce |
Wykonałeś plan? Trening zakończ rozciąganiem lub rolowaniem, które zminimalizują ryzyko powstania przykurczów oraz pozwolą mięśniom na szybszą regenerację.
Trening siłowy – ćwiczenia to nie wszystko
Pamiętaj, że jeśli chcesz wyglądać lepiej i czuć się lepiej, trening siłowy i ćwiczenia to nie wszystko. Dołącz do tego zbilansowaną dietę, w której znajdą się dodające energii węglowodany oraz białko będące budulcem mięśni. Pamiętaj również o nawadnianiu i przerwach pomiędzy treningami, w trakcie których Twoje ciało zregeneruje się.
A jeśli z treningami siłowymi w domu wiążesz poważniejsze plany, może warto byłoby pomyśleć o wyposażeniu swojego jednoosobowego klubu fitness? :) Zerknij na asortyment naszego sklepu internetowego – znajdziesz tutaj i dające ogromne możliwości gumy, i dające ogromny wycisk wyciągi do ćwiczeń.
Ćwiczenie w domu – podsumowanie
- Trening siłowy możesz wykonać w mieszkaniu praktycznie bez użycia sprzętu (nie masz hantli? zastąp je butelkami z wodą).
- Aktywność fizyczną nastawioną na rozbudowę masy mięśniowej powinna poprzedzać dynamiczna rozgrzewka, a kończyć rozciąganie lub rolowanie.
- Wcześniej przygotowany plan treningowy powinien uwzględniać ćwiczenia każdej partii ciała.
- Trening siłowy należy wykonywać od 3 do 4 razy w tygodniu z przerwami na regenerację.
- Efekty ćwiczeń to nie tylko większa masa mięśniowa i siła, ale i wsparcie w spalaniu tkanki tłuszczowej.
- Trening siłowy i ćwiczenia to nie wszystko. Równie ważna jest zbilansowana dieta bogata w białko.
Wszystko już wiesz? To teraz wymówki na bok i do dzieła. Trening siłowy sam się nie zrobi!